субота, 2. септембар 2017.

TOŠE PROESKI Učinio naizgled nemoguće, spojio južnoslovenske narode, spojio kulture, svi ga jednako voljeli!

Todor Toše  Proeski  ili kako su ga prozvali njegovi fanovi  “Balkanski Anđeo”, rođen je 25.01.1981. u Prilepu, tragično je nastradao 16.10.2007 god. u Novoj Gradiški. Bio je jedan od najpopularnijih pevača na Balkanu. Njegov zaštitni znak bio je "Ve sakam site" (Sve vas volim).



Toše Proeski - Biografija i diskografija



O Kruševu

"Jedino ovde mogu da se odmorim, zato što me ovde ljudi ne tretiraju kao po ostalim gradovima. Tu sam domaći i apsolutno sam opušten. Imam mnogo omiljenih mesta u Kruševu. Klub 'Planet' je mesto gde provodim svoje slobodno vreme. Tamo se uglavnom okupljam sa svojim drugarima. Postoji jedno mestašce gde volim da parkiram auto i da u autu pustim film i tako se opustim. Odatle je prelep pogled na celu Pelagoniju. Imate osećaj da je ceo svet vaš. Manastir je mesto gde se duhovno punim. Veoma često sam tamo", govorio je Toše o svom rodnom gradu.

Početak karijere

Prve korake u svojoj muzičkoj karijeri Toše Proeski načinio je još u ranom detinjstvu kada je 1992. godine nastupio na dečjem festivalu “Zlatno Slavejče” sa pesmom „Jas i mojot dedo“ otpevanom na vlaškom jeziku. Svoju profesionalnu muzičku karijeru započeo je na festivalu “Melfest” 1997. godine na kom je pobedio izvodeći pesmu “Yesterday” od Bitlsa. Iste godine učestvovao je na "Makfestu" sa pesmom “Pušti me". Toše je sarađivao sa jednim od najpoznatijih makedonskih kompozitori i tekstopisaca Grigorom Koprovim, koji mu je doneo dva  njegova najvećih hitova “Usni na usn”i i “Sonce vo tvoite rusi kosi”.

Već 1999. godine objavio je svoj prvi album "Nekade vo nokta" koji sadrži jedanest pesama. U leto iste godine održao svoj prvi koncert.

Četiri godine od smrti Tošeta Proeskog (Video)2000. godine Toše je učestvovao na “Skopje Festu” (od kada se bira makedonski predstavnik na Pesmi Evrovizije) sa pesmom "Solzi pravat zlaten prsten" koja je, i pored toga što je imala najviše glasova gledalaca, na kraju osvojila treće mesto, iza Karoline Gočeve i pobednika XXL.

U ovom periodu je počeo da snima pesme za svoj drugi album “Sinot Božji" koji je predstavljen u junu 2000. godine. Album je doneo veliki broj hitova, među kojima su "Nemir" (duet sa Karolinom Gočevom), "Vo kosi da ti spijam", "Izlaži me ušte ednaš", kao i "Iluzija" i "Tajno moja", dve pesme koje je komponovao Kire Kostov, (sa pratnjom je osvojio drugo mesto na festivalu "Sunčane skale" u Herceg Novom).

Srpska produkcijska kuća “BK Sound” je otkupila prava za izdavanje sledećeg Tošetovog albuma na prostoru bivše Jugoslavija, što mu je donelo Oskar popularnosti na prostoru bivših jugoslovenskih republika za 2000. godinu, kao i rasprodate koncerte u Skoplju i Beogradu. 2001 godine. Toše je sa nekoliko drugih makedonski pevača, otpočeo turneju po Australiji.

Najveći uspeh u karijeri

Nakon što je uspostavio saradnju sa svojom novom menadžerkom Ljiljanom Petrović, Toše je snimio nov album u Atini. Treći album pod imenom "Ako me pogledneš vo oči" je objavljen na makedonskom i srpskom jeziku. Usledio je period intenzivne promocija u Makedoniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Bugarskoj. U aprilu 2003. godine, Toše je pobedio na festivalu "Beovizija" sa pesmom "Čija si" koja je postala veliki hit u balkanskim država.

Lista saradnika sadrži mnogo poznatih imena kao što su Grigor Koprov, Phoebus, Željko Joksimović, Leontina Vukomanović, Marina Tucaković, Bora Đorđević, Miro Buljan, Antonija Šola i dr. Pobedio je na Beoviziji 2003. sa pesmom Čija si Leontine Vukomanović, sa kojom je postigao i znatan komercijalni uspeh.

Bio je predstavnik Makedonije na Pesmi Evrovizije 2004. u Istanbulu, osvojio je 14. mesto sa pesmom Life (Angel si ti u izvornoj makedonskoj verziji).
Godine 2004. imenovan je za regionalnog Ambasadora dobre volje UNICEF-a. Tim povodom izdao je pesmu “Za ovoj svet” (makedonski) i This World (engleski).

Album “Po tebe”, mnogi smatraju jednim od najuspešnijih albuma balkanske muzičke scene. Singlovi sa ovog albuma su se mesecima plasirali na najvišim mestima u Makedoniji, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sloveniji i Bosni i Hercegovini.
Njegovo izdanje “Božilak” je kompilacija od 14 izabranih tradicionalnih makedonskih pesama, a na albumu Tošeta prati i simfonijski orkestar.

Njegov poslednji album zove se „Igre bez granica“ i pesme su ozbiljnije nego na prethodnim albumima. Od prepeva na ovom kompakt disku nalaze se pesme „Feeling good“, „Nesanica“ i „Ostala si uvijek ista“. Većinu novih pesama napisala je glumica i pevačica iz Hrvatske Antonija Šola. Album je u prodaji od 1. avgusta 2007. godine.

Nije mogao da živi bez svoje porodice

Toše je često govorio da ne može da živi bez saveta oca Nikole, bez gibanice majke Dominike i bez igre sa sestrićima Kristijanom i Nikolom.

Za uspeh na estradi zaslužan je njegov glas, ali i dobro vaspitanje koje je poneo iz kuće. Na Tošetovo muzičko opredeljenje veliki uticaj je imala njegova starija sestra Dara Ristovska. Uz nju je od malih nogu počeo da sluša rok muziku.

Toše Proeski bio je poznat kao vernik. U rodnom Kruševu započeo je renoviranje manastira Svetog Preobraženja, zajedno sa svojim ocem Nikolom i prijateljima.
"Ne stidim se i čast mi je da kažem da sam u ovoj crkvi više puta radio i fizičke poslove i mogu jedino da se ponosim time. Svoj mir nalazim ovde i mislim da je ovo suština. Ovde nema moje slave, nema popularnosti. Ovde je moj mir i znam da ću posle svega da završim ovde. Mislim da je vera nešto što ostaje doživotno".
Kad god je mogao, pevao je da pomogne drugima

Krajem decembra 2002. godine Toše održava humanitarne koncerte pod motom "Sa muzikom, za život" i potvrđuje po ko zna koji put privrženost deci. Sav prihod od koncerta doniran je deci bez roditeljskog staranja "11. oktobar" u Skoplju, Domu za decu sa specijalnim potrebama "Macal Čarov" i specijalnom zavodu.

Tradicionalni koncert "Muzikom za život" održao je 15. decembra 2003. godine, a prikupljeni novac donirao je klinici za dečje bolesti iz Skoplja.

Svoj poslednji humanitarni koncert nedavno je održao na prepunom Gradskom stadionu u Skoplju, u akciji prikupljanja sredstava za obnovu zdanja pojedinih škola u zemlji.

U Kruševu, njegovom rodnom gradu u zapadnoj Makedoniji danas će se održati pomen u crkvi Uspenje Presvete Bogorodice, u čijoj izgradnji je učestvovao i Proeski, a nakon toga biće organizovana i poseta grobu, večnoj kući muzičke zvezde.

DISKOGARAFIJA:

 1999 - Nekade vo nokta
 2000 - Sinot božji
 2003 - Ako me pogledneš vo oči / Ako me pogledaš u oči (verzija na srpskom jeziku)
 2004 -  Den za nas 100,000 / Dan za nas (verzija na srpskom jeziku)
           -  Toše Proeski - Live (DVD izdanje)
 2005 - Po Tebe
              Pratim te (verzija na srpskom jeziku)
 2006 - Božilak (engleski: Rainbow)

 2007  - Igri bez grànici / Igra bez granica (verzija na hrvatskom jeziku)
 2009 -The Hardest Thing 200,000
 2010 - Jos Uvjek Sanjam Da Smo Zajedno

NAJVEĆI HITOVI:

Čija si
tajno moja
Vo kosi da ti spijam
Ako me pogledneš vo oči
Sobà zà tàgà
Life Makedonija
Žao mi je
Ko ti to grize obraze

Lagala nas mala (sa Tonijem Cetinskim)
Po tebe
Srce nije kamen
Volim osmjeh tvoj (sa Antonijom Šolom)
Igra bez granica (2007)


(svetplus.rs)

Нема коментара:

Постави коментар